INFORMACJA O DZIAŁANIACH OŚRODKA WSPARCIA EKONOMII SPOŁECZNEJ MAZOWSZA PŁOCKIEGO
 
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego „OWES Mazowsza Płockiego" prowadzony jest przez Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego.
 
OWES Mazowsza Płockiego prowadzi działalność na podstawie akredytacji „AKSES" przyznanej przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Osi priorytetowej IX. Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działanie 9.3 Rozwój ekonomii społecznej.
 
Celem działalności OWES Mazowsza Płockiego jest kompleksowe wsparcie i wzmocnienie potencjału sektora ekonomii społecznej na terenie subregionu płockiego, tj. Miasta Płocka oraz powiatów płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego. Ponadto priorytetem Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego jest intensyfikacja współpracy międzysektorowej oraz budowanie partnerstw na rzecz rozwoju ekonomii społecznej.
 
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego prowadzi wsparcie szkoleniowo-doradcze i animacyjne oraz przyznaje dotacje inwestycyjne i pomostowe w ramach zadania: Tworzenie miejsc pracy w sektorze ekonomii społecznej oraz świadczenie usług wspierających rozwój Ekonomii Społecznej w następujących formach:
 
WSPARCIE FINANSOWE
Celem działania jest utworzenie Przedsiębiorstw Społecznych/Spółdzielni Socjalnych, w których powstaną miejsca pracy dla osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym i utrzymane będą przez min. 12 miesięcy od dnia przyznania dotacji oraz utworzenie miejsc pracy w istniejących już spółdzielniach socjalnych na podobnych zasadach. Przewidywane terminy realizacji: wsparcie inwestycyjne - IV kwartał 2019 r. oraz wsparcie pomostowe – I i II kwartał 2020 r.
 
WSPARCIE SZKOLENIOWO-DORADCZE I ANIMACYJNE
  1. Celem działania jest wsparcie szkoleniowo-doradcze i animacyjne dla PES nie prowadzących działalności gospodarczej, środowisk lokalnych, grup inicjatywnych w zakresie rozwoju ekonomii społecznej i tworzenia PES, budowanie współpracy na rzecz rozwoju Ekonomii Społecznej, zaangażowanie społeczności lokalnych w inicjatywy na rzecz Ekonomii Społecznej, a także promocja Ekonomii Społecznej. Przewidywane terminy realizacji: szkolenia - IV kwartał 2019 r., doradztwo - III kwartał 2019 do IV kwartał 2021 r.
  2. Celem działania jest wzmocnienie potencjału organizacji prowadzących działalność gospodarczą poprzez szkolenia i specjalistyczne doradztwo/coaching umożliwiające ich rozwój. Zaplanowane usługi wsparcia posłużą profesjonalizacji PES oraz zwiększą ich konkurencyjność na rynku lokalnym. Ponadto przewidziano wsparcie doradztwa kluczowego/ogólnego oraz doradztwo specjalistyczne: prawne, księgowo-podatkowe, biznesowe oraz mentoring biznesowy. Przewidywane terminy realizacji: szkolenia – II kwartał 2020 do IV kwartał 2021 r., doradztwo - I kwartał 2020 do IV kwartał 2021 r.
 
Wsparcie spółdzielni w ramach OWES:  
Spółdzielnia socjalna to podmiot gospodarczy, łączący w sobie cechy przedsiębiorstwa oraz organizacji pozarządowej. Cechą odróżniającą spółdzielnię socjalną od spółki jest przede wszystkim pierwszeństwo celów społecznych nad maksymalizacją zysku.
Spółdzielnia socjalna działa na rzecz:
  1. społecznej reintegracji jej członków przez co należy rozumieć działania mające na celu odbudowanie i podtrzymanie umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu,
  2. zawodowej reintegracji jej członków przez co należy rozumieć działania mające na celu odbudowanie i podtrzymanie zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy – a działania te nie są wykonywane w ramach prowadzonej przez spółdzielnię socjalną działalności gospodarczej.
 
 
SPÓŁDZIELNIE POWSTAŁE W RAMACH OWES MAZOWSZA PŁOCKIEGO
 
1. COLOR SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA
to przedsiębiorstwo społeczne, której założycielami są dwie osoby prawne: Spółdzielnia utworzyła 6 miejsc pracy dla osób długotrwale bezrobotnych. Spółdzielnia świadczy usługi transportowe, kurierskie, wynajem samochodów wraz z kierowcą, pomoc innym kierowcom w przypadku sytuacji awaryjnych, tj. holowanie, uruchamianie silników dla mieszkańców Płocka oraz subregionu płockiego, a także turystów.
Uruchomiła również usługę TAXI-bezpieczne dziecko skierowaną do rodziców, którzy nie zawsze mogą odwieźć swoje dziecko do szkoły, na zajęcia pozalekcyjne.
 
2. WIOSKA SŁOWIAŃSKA SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA
to przedsiębiorstwo społeczne założone przez dwie osoby prawne: Spółdzielnia utworzyła 6 miejsc pracy dla bezrobotnych kobiet, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które podjęły się pracy opiekunek środowiskowych i animatorek społeczno-kulturalnych.
W ramach Spółdzielni świadczone są usługi opiekuńcze nad osobami starszymi i osobami niesamodzielnymi w postaci dwóch form wsparcia:
  1. Pomoc w codziennych czynnościach (mycie, sprzątanie, zakupy, itp.)
  2. Pomoc w „wyjściu z domu": spotkania towarzyskie, warsztaty rękodzielnicze, zajęcia podnoszące sprawność fizyczną, wycieczki rowerowe, wycieczki autokarowe.
WIOSKA SŁOWIAŃSKA oferuje również działania edukacyjne kierowane do grup dzieci, młodzieży, dorosłych. Powstało gospodarstwo edukacyjne, w których uczestnicy zdobywają wiedzę na temat dawnych maszyn i sprzętów gospodarstwa domowego oraz poznają techniki rzemiosła. Na zagospodarowanym terenie w najbliższej przyszłości prowadzona będzie gra fabularna oparta na legendzie o powstaniu niektórych wsi mazowieckich. Organizowane są imprezy integracyjne podczas których sprzedawane są wytwarzane w SS produkty: wyroby z wikliny, ozdoby okolicznościowe, przetwory owocowo-warzywne wyprodukowane przez okoliczne gospodarstwa.
 
3. SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA DOBRA SZAMKA.PL
Założycielami Spółdzielni jest 5 osób fizycznych, w tym 4 osoby bezrobotne długotrwale.
Głównym pomysłem biznesowym jest prowadzenie lokalu gastronomicznego na terenie miasta Płock. Poza lokalem Spółdzielnia realizuje też organizację cateringów oraz prowadzeni kuchnię dowozową. Prowadzona jest również sprzedaż żywności i napojów podczas meczów piłki nożnej na stadionie Wisły Płock.
 
4. PROFORMA SPÓDZIELNIA SOCJALNA
Założycielami Spółdzielni jest 7 osób fizycznych, w tym 6 osób bezrobotnych oraz zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Przedmiotem działalności Spółdzielni Socjalnej PROFORMA jest świadczenie usług trenerskich w formie treningów personalnych i grupowych, indywidualnie dostosowanych do klientów na terenie miasta Płocka.
Spółdzielnia prowadzi także sprzedaż suplementów diety, tj. witaminy, minerały, błonniki, ekstrakty z naciskiem na produkty BIO oraz odżywki dla sportowców.
 
5. SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA "BON APPETIT"
Założycielami Spółdzielni Socjalnej jest 7 osób fizycznych, w tym 5 osób bezrobotnych, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz 1 osoba niepełnosprawna.
Przedsiębiorstwo prowadził działalność gastronomiczną, przede wszystkim nastawioną na sprzedaż mobilną. Priorytetowym aspektem powadzonej działalności jest promowanie zdrowego stylu życia i pokazanie, że produkty oferowane z FOOD TRUCK mogą być zdrowe i przyrządzone ze świeżych warzyw. Działalność prowadzona w FOOD TRUCKu będzie prowadzona na terenie Płocka i powiatu płockiego. Uruchomiony zostanie także punkt stacjonarny zlokalizowany w centrum miasta, gdzie również będzie sprzedawana zdrowa żywność pakowana na wynos w ekologiczne, papierowe opakowania celem podnoszenia świadomości społeczeństwa o ekologii. Ponadto przedsiębiorstwo społeczne będzie świadczyć usługi cateringowe.
 
6. SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA "WISŁA"
Założycielami Spółdzielni jest 8 osób fizycznych, w tym 4 osoby bezrobotne, zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz 1 osoba niepełnosprawna.
Działalność gospodarcza przedsiębiorstwa społecznego polega na produkcji i sprzedaży toreb ekologicznych i odzieży przy wykorzystaniu do tego materiałów z recyklingu, odpadów poprodukcyjnych, ścinków. Materiały te zostaną pozyskane z zakładów produkujących odzież oraz ze zbiórki. Produkt będzie stworzony z surowców wykorzystanych powtórnie i niewykorzystanych odpadów materiałów przez co jest wartością dodaną dla środowiska. Działalność będzie prowadzona w formie sklepu internetowego, bezpośrednio w punkcie produkcyjnym oraz na targach i jarmarkach.
 
7. DE PALMA SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA
Założycielami spółdzielni socjalnej jest 5 osób fizycznych, bezrobotnych, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Przedsiębiorstwo społeczne prowadzi działalność związaną z produkcją odzieży sportowej wykonanej z ekologicznych i całkowicie biodegradowalnych produktów. Jest to odzież sportowa, wodoodporna przeznaczona do użytku przy uprawianiu sportów wodnych m.in. koszulki, spodenki, pianki do pływania, akcesoria używane przy wyjściu z wody takie jak poncza, które są alternatywnym rozwiązaniem dla ręcznika oraz okrycia sportowe wierzchnie. Wszystkie produkty charakteryzują się nieszablonowym designem oraz oryginalną kolorystyką.
Dodatkowym aspektem prowadzonej działalności jest promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia oraz uświadamianie o recyklingu.
 
8. SENSOWNI SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA
Założycielami spółdzielni jest 5 osób bezrobotnych, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Przedsiębiorstwo społeczne prowadzi działalność produkcyjno - usługową , nastawioną przede wszystkim na produkcję oraz sprzedaż artykułów dla zwierząt tj. smycze, obroże, szelki, ubranka, legowiska, koce, maty ochronne do samochodów, zabawki. Są to też akcesoria z drewna, płyt PCV tj. budy, drapaki, maty węchowe, kojce, transportery itp.
Ponadto PS świadczy usługi opiekuńcze dla zwierząt - opieka nad zwierzęciem w domu klienta, wyprowadzanie psów na spacery, treningi dla zwierząt i ich właścicieli. W planie jest także założenie hotelu dla psów oraz wprowadzenie usługi pielęgnacyjnej : fryzjer-groomer.
 
Przykłady dobrych praktyk w subregionie płockim można obejrzeć na stronie www.media.owes.eu.
 
Zapraszamy do współpracy z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego.
 
Biuro Projektu:
Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego
Aleje Kilińskiego 12A, 09-407 Płock (budynek ECG)
wszelkie informacje na stronie:
http://www.owes.eu/