ZASADY ORGANIZACJI PRAC SPOŁECZNIE UŻYTECZNYCH
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 23 a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2017 poz. 1065 z późn.zm.) PRACE SPOŁECZNIE UŻYTECZNE – oznaczają prace wykonywane przez bezrobotnych bez prawa do zasiłku korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej oraz osoby uczestniczące w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielniania, lokalnym programie pomocy społecznej lub indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, jeżeli podjęły uczestnictwo w tych formach w wyniku skierowania powiatowego urzędu pracy na podstawie art.50 ust.2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy , zwane dalej " osobami uprawnionymi ", o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2017r. (Dz.U.z 2017r. poz.2447) na skutek skierowania przez Starostę, organizowane przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.
Gmina sporządza do dnia 31 stycznia każdego roku Roczny Plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych i przesyła go właściwemu miejscowo powiatowemu urzędowi pracy, a także właściwemu kierownikowi ośrodka pomocy społecznej. Plan określa w szczególności: rodzaje i miejsce prac społecznie użytecznych wraz z oznaczeniem podmiotów, w których będą organizowane prace społecznie użyteczne, w tym na rzecz opiekunów osób niepełnosprawnych, liczbę miejsc i godzin wykonywania prac społecznie użytecznych, liczbę " osób uprawnionych" do wykonywania prac społecznie użytecznych.
- Na wniosek gminy powiatowy urząd pracy z upoważnienia Starosty, może skierować bezrobotnego bez prawa do zasiłku korzystającego ze świadczeń z pomocy społecznej , zwanego dalej "osobą uprawnioną", do wykonywania prac społecznie użytecznych na terenie gminy, w której bezrobotny zamieszkuje lub przebywa, w wymiarze do 10 godzin w tygodniu, do 40 godzin w miesiącu;
- Do wykonywania prac społecznie użytecznych mogą być kierowane również osoby uczestniczące w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielniania, lokalnym programie pomocy społecznej lub indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, jeżeli podjęły uczestnictwo w tych formach w wyniku skierowania powiatowego urzędu pracy na podstawie art. 50 ust. 2 Ustawy o promocji (…), który stanowi: „Bezrobotnym, o których mowa w art. 49 korzystającym ze świadczeń pomocy społecznej, powiatowy urząd pracy w okresie 6 miesięcy od dnia utraty prawa do zasiłku z powodu okresu jego pobierania; powinien przedstawić propozycję zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, odbycia przygotowania zawodowego dorosłych, zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych lub na wniosek ośrodka pomocy społecznej może skierować do uczestnictwa w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielniania, lokalnym programie pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej lub uczestnictwa w indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, o którym mowa w przepisach o zatrudnieniu socjalnym" , zwane dalej "osobami uprawnionymi".
"Osobie uprawnionej" od 01.01.2018r. przysługuje świadczenie z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych - w wysokości nie niższej niż 8,10 zł za każdą godzinę wykonywania prac społecznie użytecznych i podlega waloryzacji - od 01.06.2018r. świadczenie może być wyższe i ma być wypłacane wg obowiązującej stawki w okresie wykonywania prac społecznie użytecznych. Świadczenia przysługujące osobom uprawnionym są wypłacane przez organizatora w okresach miesięcznych z dołu. Świadczenie nie przysługuje za okres niewykonywania pracy, w tym za okres udokumentowanej niezdolności do pracy.
Organizator prac społecznie użytecznych składa wniosek o organizację do powiatowego urzedu pracy właściwego ze wzgledu na miejsce wykonywania tych prac.
Organizator prac społecznie użytecznych - gmina, składa wniosek o refundację ze środków Funduszu Pracy kwot wypłaconych osobom uprawnionym, zgodnie z zawartym porozumieniem - do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce wykonywania tych prac.
Wykonywanie prac społecznie użytecznych odbywa się na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Starostą a Gminą, na rzecz której prace społecznie użyteczne będą wykonywane. Na podstawie tego porozumienia Starosta zobowiązuje się do refundacji organizatorowi, który zorganizuje prace społecznie użyteczne do 60 % kwoty minimalnego świadczenia wg stawki godz. na dzień zawierania porozumienia, a w przypadku osób skierowanych do do wykonania prac związanych z realizacją codziennych obowiązków domowych na rzecz opiekunów osoób niepełnosprawnych - refundacja do 100% minimalnej kwoty świadczenia przysługujacego "osobie uprawnionej" na pracach społecznie użytecznych – wypłaconego skierowanym bezrobotnym od 01.01.2018r. w minimalnej kwocie świadczenia 8,10 zł za godzinę. Ponadto porozumienie przewiduje terminy i wysokość refundowanych z Funduszu Pracy kosztów świadczeń, obowiązek informowania powiatowego urzędu pracy o wypadkach wcześniejszego przerwania wykonywania prac społecznie użytecznych przez skierowaną "osobę uprawnioną" oraz obowiązek zwrotu wypłaconych kwot refundacji, w przypadku wykorzystania środków niezgodnie z porozumieniem.
Organizator prac społecznie użytecznych prowadzi ewidencję tych prac wykonywanych przez osoby uprawnione i ustala wysokość przysługujących im świadczeń, uwzględniając rodzaj i efekty wykonywania pracy.
Kierownik ośrodka pomocy społecznej na podstawie porozumienia, sporządza listę bezrobotnych bez prawa do zasiłku, korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej oraz listę osób (lit.b j/w), którzy mogą zostać skierowani do wykonywania prac społecznie użytecznych na terenie gminy i przesyła ją do właściwego powiatowego urzędu pracy.
Przy przydziale prac społecznie użytecznych uwzględnia się wiek "osoby uprawnionej", jej zdolność do wykonywania tych prac oraz, w miarę możliwości, posiadane kwalifikacje.
Starosta, w celu ustalenia zdolności do wykonywania prac społecznie użytecznych, przed skierowaniem osoby uprawnionej do tych prac, może skierować ją na badania lekarskie, o których mowa w art.2 ust.3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity:Dz.U. z 2017r. poz. 1065 z późn.zm.),
- Rozporządzenie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2017r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych (Dz.U.z 2017r. poz.2447).